Fundusz alimentacyjny przysługuje osobie, która ma zasądzone alimenty na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli jego egzekucja okazała się bezskuteczna.
Bezskuteczność egzekucji w rozumieniu ww. ustawy oznacza egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu:
- braku podstawy prawnej do pojęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika,
- braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.
Gdzie można pobrać i złożyć wniosek?
Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata następuje na wniosek osoby uprawnionej lub jego przedstawiciela ustawowego.
Wnioski dotyczące funduszu alimentacyjnego można odebrać w Dziale Świadczeń lub pobrać ze strony internetowej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Składać wnioski należy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 w Dziale Świadczeń w GOPS ul. Główna 19, 89-506 Kęsowo.
Nowy okres dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego rozpocznie się 1 października 2021 r. i potrwa do 30 września 2022 r.
Przyznanie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego. Świadczenia te przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 900 zł.
Do wniosku należy dołączyć:
- dokument od komornika o nieskutecznej egzekucji alimentów za ostatni rok oraz za dwa ostatnie miesiące i jest on ważny przez miesiąc,
- odpis wyroku sądowego o przyznaniu alimentów,
- zaświadczenie o dochodach wszystkich członków rodziny, włączając w to także dochody kolejnego męża czy kolejnej żony,
- dokument o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej,
- dokument stwierdzający posiadanie gospodarstwa rolnego, jeśli takie istnieje,
- oświadczenie dotyczące np. wykonywania pracy zarobkowej przez członków rodziny za granicą,
- inne dokumenty mające wpływ na przyznanie funduszu alimentacyjnego.
Kto jest uprawniony do świadczenia alimentacyjnego?
Zgodnie z art. 1a ust. 1-2 ustawy o pomocy alimentacyjnej uprawnionymi do świadczeń alimentacyjnych są zarówno obywatele Polski jak i cudzoziemcy. Ci ostatni muszą dodatkowo spełnić jeden z poniższych warunków:
- być uprawnionymi na podstawie dwustronnej umowy międzynarodowej między Polską a drugim państwem do zabezpieczenia społecznego,
- przebywać legalnie na terytorium RP.
Kolejnym warunkiem do otrzymywania świadczenia alimentacyjnego jest kryterium wiekowe, tj. wiek nie wyższy niż 18 lat lub 26 lat – w przypadku, gdy osoba uprawniona uczy się w szkole wyższej. Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do świadczeń alimentacyjnych bezterminowo
Komu świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują?
Według przepisów ustawy, świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują w sytuacji, gdy osoba uprawniona:
- zawarła związek małżeński,
- jest umieszczona w rodzinie zastępczej,
- mieszka w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.